Edukacinis projektas

„Lietuvos istorija ir muzika ekrane“

 

Edukacinis projektas „Lietuvos istorija ir muzika ekrane“ įsibėgėja

 

Š. m. vasario 18 d. Lietuvos centrinio valstybės archyvo kino salėje (O.Milašiaus g. 19) įvyko edukacinio projekto „Lietuvos istorija ir muzika ekrane“ antrasis vakaras-koncertas skirtas Lietuvos Valstybės Atkūrimo dienai „Malda už Tėvynę“. Projektą „Lietuvos istorija ir muzika ekrane“ įgyvendina Lietuvos centrinis valstybės archyvas ir Vilniaus muzikos mokykla „Lyra“. Antrajame vakare-koncerte dalyvavo ir kitų Vilniaus mokyklų moksleiviai: IV muzikos mokyklos, Radvilų gimnazijos.

Šio projekto tikslas - plėsti mokinių akiratį, integruojant Lietuvos istorijos ir lietuvių muzikos žinias. Moksleiviai muzikuoja, girdi muziką ir mato kino istorijos dokumentus ekrane, supažindinami su Lietuvos centrinio valstybės archyvo kino dokumentikos lobynu, vaizdžiai  suvokia istorijos, muzikos ir kultūros dėsningumus įvairiais Lietuvos istorijos tarpsniais.

Pirmasis projekto renginys įvyko 2004 m. gruodžio 1 d. Tai vakaras-koncertas „XX a. pradžia ekrane ir lietuvių muzikoje“. Dalyvavo Vilniaus muzikos mokyklos „Lyra“ jaunių choras (vadovas Rolandas Aidukas), solistai ir ansambliai, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentas Vadimas Vystavkinas. Renginio metu buvo demonstruojami unikalūs kino kadrai: 1924 m. pirmoji  ir 1928 m. antroji Lietuvos dainų šventės, J. Karoso diriguojamas „Dainos“ draugijos choras, dviejų dalių kino apybraiža „Buvome greta“ (režisierius R. Šilinis, operatorius A. Buklys, 1984 m.). Buvo parodytos ir pasaulio kino pionierių - 1895 metais brolių Liumjerų sukurtų pirmųjų pasaulio kino filmų kopijos.

Antrasis vakaras-koncertas prasidėjo prasmingomis Sigito Gedos eilėmis ir didinga Jono Dambrausko „Malda už Tėvynę“. Šios giesmės žodžiai ir tapo viso vakaro motto. Buvo prisimintos Lietuvoje vykusios kovos už Nepriklausomybę, Vasario 16-osios aktas ir jo reikšmė, lietuvių tautos patriarcho Jono Basanavičiaus gyvenimas ir veikla. Scenoje muzikavo dainininkai ir instrumentalistai: vokalinę muziką keitė birbynininkų ansamblis, fortepijono muzikos garsus papildė violončelės melodijos. Tai kruopštus mokytojų Mildos Gedminienės, Aušros Liasienės, Dalios Želvienės, Dariaus Trimonio, Rolando Aiduko, Evaldo Steponavičiaus, Nijolės Baumilienės, Romualdo Lukošiaus darbas. Žiūrovai turėjo retą galimybę pamatyti senojo Vilniaus, Kauno kadrus, režisieriaus Rimtauto Šilinio, operatoriaus A. Mikutėno kino apybraižą „Prieš 100 metų“ (apie Joną Basanavičių). Įdomi staigmena buvo prancūzų brolių Fatė filmas apie Egiptą su garsiuoju pilvo šokiu...

Abu vakarai-koncertas buvo nufilmuoti archyvo darbuotojos operatorės Loretos Muchovskajos. Dalis medžiagos jau pateko į Lietuvos centrinio valstybės archyvo fondus.

Atskirai reikėtų paminėti projekto koordinatorius ir vakarų-koncertų vedančiuosius. Tai Lietuvos centrinio valstybės archyvo kino dokumentų skyriaus vedėjo pavaduotoja Irena Mikužienė, Vilniaus muzikos mokyklos „Lyra“ teorinio skyriaus vedėja Nadežda Dambrauskienė ir Vilniaus muzikos mokyklos „Lyra“ solinio ir chorinio dainavimo skyriaus vedėjas Rolandas Aidukas.

Lietuvos centrinis valstybės archyvas kviečia Lietuvos mokyklas atvykti į ekskursijas, susipažinti su kino dokumentais, esančiais archyve. Šiuo metu ekskursijos yra nemokamos! Kreiptis telefonu Vilniuje 2768390 (Irena Mikužienė).

2005 m. balandžio 13 d. LCVA įvyko baigiamasis projekto vakaras-koncertas „Tiltas“, skirtas kompozitoriaus E.Balsio ir jo amžininkų kūrybai. Skambėjo E. Balsio kūrinys „Mano mamytė“ atliekamas solistės Emilijos Biekšaitės ir jaunučių choro, vadovė Saulė Atminienė, koncertmeisterė Nadežda Dambrauskienė; jaunuolių ansamblis: Aleksejus Knutovas, Aistis Jokubauskas ir Marius Narkūnas atliko „Dainelę apie tiltą“ iš vaidybinio filmo „Tiltas“, muzika E.Balsio, žodžiai K.Kubilinsko, vadovas Rolandas Aidukas, koncertmeisterė Aušra Varnelienė. Savo prisiminimais apie Eduardą Balsį dalijosi choro dirigentas, profesorius Antanas Jozėnas.

Vakaro metu buvo demonstruojami Lietuvos centrinio valstybės archyvo kino dokumentai: 1963 m. režisieriaus A. Aramino „Kūrinio gimimas“, pasakojantis apie E.Balsio muzikos baletui „Eglė žalčių karalienė“ kūrimą, 1988 m. kino žurnalas „Tarybų Lietuva“ - apie Lietuvos valstybinę konservatoriją ir 1957 m. režisieriaus V.Mikalausko, operatoriaus A.Mockaus, kompozitoriaus E.Balsio vaidybinis filmas „Žydrasis horizontas“.

Vakarus vedė LCVA Kino dokumentų skyriaus vedėjo pavaduotoja Irena Mikužienė, Vilniaus muzikos mokyklos „Lyra“ solinio ir chorinio dainavimo skyriaus vedėjas Rolandas Aidukas ir teorinio skyriaus vedėja Nadežda Dambrauskienė.

Už aktyvų ir kūrybingą bendradarbiavimą, kruopštų darbą rengiant ir įgyvendinant projektą Vilniaus muzikos mokyklos padėkos buvo įteiktos mokytojoms S.Atminienei ir N.Dambrauskienei bei LCVA Kino dokumentų skyriaus vedėjo pavaduotojai Irenai Mikužienei.

Informacija apie projektą paskelbta ir Lietuvos centrinio valstybės archyvo tinklapyje.

arba telefonais 8-52735023; 867315956.

 

Cheo Nguyen Trung ir jaunių choras

 

Su jaunučių choru ir klausytojais bendrauja prof. Antanas Jozėnas

 

 

1